Főoldal > EGÉSZSÉG > Kiegyensúlyozott táplálkozás – Mit egyen a gyerek?

Kiegyensúlyozott táplálkozás – Mit egyen a gyerek?

egészséggyerektáplálkozás
0

Írta:

Miből mennyit, hogyan és mikor? Az egészséges élet alapjait a gyermekkori megfelelő táplálkozás nagym

Miből mennyit, hogyan és mikor?

Az egészséges élet alapjait a gyermekkori megfelelő táplálkozás nagymértékben meghatározza. Az optimális növekedés, fejlődés a kiegyensúlyozott tápanyag- és energiabeviteltől függ, másrészt pedig ekkor alakulnak ki a táplálkozási szokások.

Tudtad?
Egy egész napos kirándulás akár 10%-kal emeli meg az energiaigényt.

Gyerekmenü felsőfokon

A gyermekek menüjében a következő élelmiszerek szerepeljenek:

Naponta többször
– Nyers, friss gyümölcs és zöldség
– Teljes értékű gabonával készült élelmiszer, pl. gabonapehely, kenyér, tészta
– Zsírszegény tej/tejtermékek
– Telítetlen zsírsavakban gazdag olajok
– Só helyett friss fűszernövények

Naponta egyszer, illetve hetente többször
– Húsok és húskészítmények
– Tojás
– Hal
– Burgonya/burgonyatermékek (nem olajban sült)
– Hüvelyesek

A friss gyümölcsöket és zöldségeket részesítsük előnyben a konzervekkel szemben. Kerüljük a fehér kenyeret és fehér lisztből készült termékeket, a cukrozott édességeket, energiaitalokat, a bő zsiradékban sütött és erősen fűszerezett ételeket.

Inni, de mennyit?

A 2-3 év közti kisgyerekeknek kevesebb, mint 0.9 liter folyadékra van szükségük. A 4 és 8 éveseknek már 2 deciliterrel többre. A 9 és 13 év közti lányoknak 1.3, a fiúknak pedig 1.5 liter folyadékot kell inniuk. Ezek a számok 14 év felett 1.4, illetve 1.8 literre nőnek.

„Fontos, hogy a gyerekeket megóvjuk a kiszáradástól, ezért kínáljunk minden étkezéshez ásványvizet, teát vagy frissen facsart gyümölcslevet! Ezen kívül mindig adjunk a gyerek kezébe egy kis palack vizet, amit mindenhová magával vihet: a sportkupakos, mesefigurás palackokból szívesebben isznak” – hangsúlyozza Mihály Tekla dietetikus.

gyerek2.jpg ()Egy nap ötször

Ahogy nekünk felnőtteknek, úgy a gyerekeknek is napi ötszöri étkezésre van szükségük: reggelire, tízóraira, ebédre, uzsonnára és vacsorára. A legfontosabb étkezés ezek közül a szakemberek szerint a reggeli. Szerencsére, ahogyan az egy friss felmérésből kiderül, Európa legtöbb országában a gyerekek 85 százaléka reggelizik rendszeresen. Csakhogy az első étkezés nem minden nap, és nem mindenhol jellemző. Tízből mintegy négy gyerek reggeli nélkül indul iskolába, és tízórait is csak minden második tanuló eszik – derült ki a NUTRIKID® 2011-es kutatásából, amelyben 10-12 éves diákokat kérdeztek. Az ebéd a legjellemzőbb étkezés: tízből kilenc diák ebédel, viszont csak minden harmadik gyerek uzsonnázik. Vacsorát a nebulók 80%-a fogyaszt. Látható tehát, hogy vannak hiányosságok az étkezések gyakoriságában.

Jobb esélyek kora reggel

Mégis hogyan lehet ügyes egy szülő, hogyha épp csak arra marad ideje, hogy elkísérje a gyereket az iskolába? Egy közös reggeli máris ideális indítása a napnak. Azok, akik reggelivel kezdik a napot, kevesebb gondolkodási nehézséget és fizikális sérülést szenvednek el, mint azok, akik kihagyják az első étkezést – derül ki egy 800 ápolón végzett friss tanulmányból. Könnyebben megy tehát csemeténknek az írás, a számolás, ha nem üres gyomorral ül az iskolapadba.

„A vacsorától számítva akár 12 óra is eltelhet a következő étkezésig” – magyarázza Mihály Tekla. „Ennyi idő alatt jelentősen csökken a szervezetünk energiaszintje, ezért is fontos, hogy a reggeli tápláló és a kiegyensúlyozott étrend kívánalmainak megfelelő legyen.” A hétköznapi reggeli sietségben érdemes olyan reggelit választani, amelynek elkészítése és elfogyasztása nem jár sok idővel.

„Az ideális reggeli teljes értékű gabonával készült élelmiszert (például gabonapelyhet), fehérjét (például egy pohár tejet), zöldséget vagy gyümölcsöt és innivalót is tartalmaz” – foglalja össze Mihály Tekla, a Nestlé dietetikusa. Praktikus, kényelmes és finom megoldás lehet, ha olyan tápláló étel kerül az asztalra, mint a teljes értékű gabonával, hozzáadott vitaminokkal és ásványi anyagokkal készült gabonapehely. Nem beszélve arról, hogy a gabonapehely mellé tej is jár, amely a leggazdagabb kálciumforrás.

Gyors reggeli tippek:

½ csésze gabonapehely
½ csésze 1,5%-os tej
3 szem eper
5 szem áfonya
1 pohár frissen facsart narancslé   

Vagy:

2 szelet pirítós tönkölybúza kenyérből
50 g zsírszegény ricotta
1 csapott evőkanál dzsem
1 szelet sárgadinnye
1 bögre kakaó

A napközbeni étkezések: tízórai, ebéd, uzsonna

A legtöbb gyerek az iskolai menzán ebédel, sőt, sok esetben tízórait és uzsonnát is kapnak a nebulók két óra között vagy a napköziben. Gyakran keresik fel az iskolai büféket is. Annak érdekében, hogy gyermekünk egészségesen és kiegyensúlyozottan étkezzen, az ehhez vezető lépéseket meg kell tanítanunk nekik apró trükkökkel. Szemléltessük, hogy milyen ételekre napjában hányszor van szükségük, és otthon mi magunk is változatos étkeket tálaljunk fel. Tehát ne csupán a kedvencüket tegyük a tányérra, hanem mindent, amire szükségük van. De ha minden kötél szakad, és kiderül, hogy szemünk fénye sosem eszi meg a tízórait vagy uzsonnát, akkor csomagoljunk neki könnyen ehető gyümölcsöt (almát, banánt, szilvát), müzli szeletet, összevágott répát. Ezeket bármikor előkaphatja két óra között is, így biztosan jobban megy a tanulás is.

Az ebéddel sajnos nehezebb helyzetben vagyunk, hogyha nem a menzát választjuk. Ekkor támaszkodhatunk a nagyszülőkre, vagy adhatunk kulcsot is a gyereknek, és otthon várhatja olyan étel, amit csak melegíteni kell.

Amikor ebédmenüt tervezünk (akár a hétköznapokra, akár a hétvégére), figyeljünk oda arra, hogy a déli étkezésnek az alábbi négy élelmiszercsoportot kell tartalmaznia:

– Gabona (kenyér, burgonya, rizs, tészta): törekedjen rá, hogy minél több teljes kiőrlésű gabonából készült terméket használjunk.
– Gyümölcsök, zöldségek: minden ebédnél kínáljunk legalább egyféle idény- és/vagy helyi gyümölcsöt; és legalább egyféle zöldséget (az egyik legyen friss). Csak édesítetlen gyümölcskonzerveket használjunk.
– Húsok, halak: legfeljebb kétszer egy héten érdemes a gyerekeknek fehérhúsokat kínálnunk. Halak és tenger gyümölcsei is kerüljenek az ebédlőasztalra heti néhány alkalommal.
– Tej és tejtermékek: használjunk alacsony zsírtartalmú tejfölt, kefirt, joghurtot.

Esti gasztronómia: Miért fontos, hogy együtt egyen a család?

Ha a gyermek válogatós, játszik az étellel vagy étkezés közben inkább a tévére figyel, akkor bizony baj van. Sajnos sok szülő szembesül ezzel a problémával, aminek elkerülésére az egyetlen módszer, ha nyugodt körülményeket teremtünk az otthoni közös étkezésekhez. Kapcsoljuk ki a tévét, tegyük le az újságot, és inkább teremtsünk közös élményt a család számára a beszélgetéssel fűszerezett étkezés alkalmával. Ne feledjük, hogy a gyermekkorban kialakított táplálkozási szokások, illetve elsajátított ismeretek nagyon meghatározóak a későbbiekre, sokszor az egész felnőtt életre nézve is.

A vacsora lehet hideg is, meleg is, váltogathatjuk is, hogy két-háromnaponta fűzünk, máskor pedig szendvicseket készítünk krémekkel vagy sajttal, de nyers zöldséget is kínálhatunk könnyű mártogatóssal. A lényeg, hogy a hangsúly itt is a változatosságon legyen.

3 tipp a könnyed átszoktatáshoz

Nehézséget okoz átnevelni a gyereket, férjet, anyukát, apóst a teljes értékű gabona, a több zöldség- és gyümölcsfogyasztásra? Az alábbi egyszerű, ám annál hasznosabb tippek segítenek ebben, amelyeket bátran vessünk be egy-egy ebéd vagy vacsora alkalmával!

– Kínáljunk alternatív gabonaféléket, például bulgurt, kuszkuszt vagy árpát. Ne próbáljuk meg rögtön csak a teljes kiőrlésű gabonákat tenni az asztalra, hanem legyünk fokozatosak: az első pár alkalommal kerüljön ki többféle köret is.
– Ugyanígy ügyeskedhetünk a szendvicsekkel is: egyik fele legyen fehér, a másik pedig teljes kiőrlésű kenyér.
– Tegyük színessé a tányért: a főfogásokat tálaljuk szépen, a tányér felén legyen friss kevert saláta, sütőben sült zöldség.

Zöldség, gyümölcs? Ebből is öt kell egy nap

Az Ötször egy nap elve nem csak az étkezések gyakoriságára, hanem a gyümölcsök és a zöldségek fogyasztására is igaz. Egészségünk megőrzése érdekében naponta legalább ötször fogyasszunk zöldséget és gyümölcsöt friss, fagyasztott, szárított vagy konzerv formájában.

Figyeljünk oda a változatosságra: minden nap különböző típusú (színű) gyümölcsöket és zöldségeket fogyasszunk/szolgáljunk fel családunknak.

1 adag zöldség vagy gyümölcs az alábbiakkal egyenlő:
Gyümölcsök: egy nagyobb alma, körte, narancs, banán, őszibarack, egy nagyméretű grapefruit fele, egy szelet sárgadinnye, 2 mandarin, 3 egész sárgabarack, 3 púpozott kanál friss gyümölcssaláta, 3 dkg aszalt gyümölcs, 1 pohár (2 dl) 100%-os gyümölcslé, 10-15 dkg friss, párolt vagy mirelit bogyós gyümölcs (pl. málna).
Zöldségek: 1 nagyobb paradicsom, zöldpaprika, sárgarépa, uborka, 6 db retek, 1 közepes burgonya, 10 dkg főtt, párolt zöldség, saláta, főtt hüvelyes (pl. bab, lencse), 1 pohár (2 dl) 100%-os zöldséglé.

Fotó: Profimedia – Red Dot


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X