Főoldal > MOZGÁS > Zsírégetés vagy súlyzók?

Zsírégetés vagy súlyzók?

fogyókúramozgáswellnesszsírégetés
0

Írta: and

Mozgás az erőfejlesztésért Az erősítő edzés két dolog miatt játszik kulcsszerepet a testsúlyunk ellenőrzésében. Megtartja, vagy növeli az izomtömeget, illetve megelőzi a korral járó anyagcsere-csökkenést.A legtöbb ember évente kb. 1/2 kg-ot veszít izomtömegéből, ez a súlyveszteség a kor előre haladtával nagyban felelős az anyagcsere lelassulásáért. Ez azért van, mert az anyagcserében az izom egy aktív […]

Mozgás az erőfejlesztésért

Az erősítő edzés két dolog miatt játszik kulcsszerepet a testsúlyunk ellenőrzésében. Megtartja, vagy növeli az izomtömeget, illetve megelőzi a korral járó anyagcsere-csökkenést.
A legtöbb ember évente kb. 1/2 kg-ot veszít izomtömegéből, ez a súlyveszteség a kor előre haladtával nagyban felelős az anyagcsere lelassulásáért. Ez azért van, mert az anyagcserében az izom egy aktív szövet – ½ kg izom naponta 30 kcal-t éget el, csak hogy megtartsa saját tömegét. Az erősítő edzés viszont megelőzheti az izomvesztést. Vagyis testösszetételünknek minél nagyobb százaléka az aktív izomszövet, annál nagyobb a kalória felhasználásunk, nemcsak az edzések során, de a pihenőidőben is.
Túl azon, hogy növeli az izomerőt, az erőfejlesztés a csontok szilárdságáért felel, javítja a testtartást, a közérzetet, csökkenti a vérnyomást és a vér koleszterin szintjét, roppant fontos szerepet tölt be a megfelelő testkompozíció elérésében, az ideális izom- zsír arány elérésében.

Lehetséges erőfejlesztő mozgások:

0002692_2.jpg ()

Súlyzós gyakorlatok, lap vagy tárcsasúlyos gépekkel végzett gyakorlatok, gumiköteles gyakorlatok, Flexi Bar, X-Co, szabadgyakorlatok, azaz amikor az ellenállást a test saját súlya jelenti – fekvőtámasz, guggolások, a Kinesis, illetve a Pilates is.

Mozgás az állóképesség fejlesztéséért
Az állóképességi edzés, más néven kardióedzés elsősorban a szív- és érrendszer-edzésre szolgál. A legfontosabb célunk vele, hogy szervezetünk motorját, olyan kondícionális szintre hozzuk fel, melyen hatékonyan tudunk dolgozni. Ez nemcsak a megemelt terhelési körülmények között fontos (edzés közben), de a hétköznapi élet által megkövetelt elvárásokkor is. Gondolj csak egy lépcsőn való feljutásra vagy nagyobb csomagok cipelésére. Hogy pulzusod ne szökjön az egekbe, és ne kelljen levegőért kapkodnod, szervezeted szív –és tüdőkapacitása a felelős. A megfelelő szintű keringési kondíció előfeltétele az erőfejlesztő tréningek megkezdésnek.

Lehetséges kardió edzések:
Gyaloglás, joggolás, Nordic Walking, futás, kerékpározás, túrázás, evezés, úszás, ellipszis, lépcsőzőgép vagy lépcsőn járás, korizás, illetve az egyenletes terhelést jelentő aerobik órák.

Miért halljuk sokszor azt, hogy zsírvesztéshez legrövidebb út a kardióedzés? Ezt leginkább a pulzus célzónák kapcsán szokták felhozni. A szervezetünk energianyerési folyamatai több úton is játszódnak.
Nagyon leegyszerűsítve azt mondhatjuk, hogy ahhoz, hogy testünk az elraktározott zsírokat használja fel, közepes intenzitású edzésmunkára van szükséges. De mivel a zsírok szervezetünk számára másodlagos energiaforrások, így addig nem indul meg a zsírégetés, amíg kellő glükóz (szénhidrát, elsődleges energiaforrás) áll rendelkezésre. Először ezt a tápanyagot használja fel testünk és csak ezután nyúl az elakkumulált zsírokhoz. Többek között ezért is szükséges az, hogy a zsírvesztést célzó tréning minimálisan 50-60 percig tartson.  

0002692_1.jpg ()

Ahhoz, hogy az ennek megfelelő intenzitásszinten tréningezzünk, legmegfelelőbb olyan ciklikus sportot választani, melyet viszonylag hosszú ideig képesek vagyunk közepes erősséggel végezni. Így szélsőséges pulzusingadozások nélkül tudunk majd a zsírégetéshez megfelelő pulzus célzónában edzeni.
Egy YMCA (amerikai non-profit egészségmegőrző hálózat) tanulmányban 72 túlsúlyos felnőttet osztottak két csoportba. Mindkettőben azonos fehérje-szénhidrát-zsír arányú diétát folytattak. Az egyik csoport napi 30 perces állóképességi munkát végzett, hetente háromszor, 8 héten keresztül, míg a másik csoport 15 perces állóképességi és 15 perces erőfejlesztő edzést végzett, azonos gyakorisággal.

Azok, akik csak állóképességi edzést végeztek, körülbelül 1,3 kg zsírt és kb. 22 dkg izmot veszítettek. Az állóképességi és erősítő edzést végző csoport tagjainál pedig, általánosan körülbelül 4,5 kg zsírvesztés és kb. 1 kg izomgyarapodás volt tapasztalható.

Láthatjuk azt, hogy nincs jó, vagy rossz döntés, amikor az erőfejlesztő és a kardióedzés között hezitálunk. A siker eléréséhez, mindkettőre szükségünk van. A titok csupán, a kettő közötti ideális arány megtalálásában rejlik.

Mi lehet a helyes arány kardió és erőfejlesztés terén? Hogyan találjuk meg a számunkra megfelelő arányt?
Általánosan elmondhatjuk, hogy fogyás célbavételekor a kardióedzést tartjuk dominánsabbnak. Természetesen ez függ az egyén képességeitől is. Ha csak a 2 rész egymáshoz való arányát kellene vázolni, akkor a 70-30% is elfogadható. A legideálisabb kombináció azonban a Power Cardió módszer, melyben alap keringésfokozó mozgás pl. lendületes gyaloglás közben végezzük az alap erőfejlesztő gyakorlatokat. Csukló- vagy kézi súllyal végezhető kargyakorlatokat hajtunk végre, illetve járás közbeni kitöréseket végzünk. Így egy időben megvalósítjuk a keringésfokozást és az erőfejlesztést is. Ez eleinte mindenképp edzői iránymutatást igényel.

Igaz-e, hogy annak, aki nagyobb zsírtömeggel rendelkezik, nem szabad súlyzóznia, mert attól csak még vastagabb lesz a karja, mert a testén lévő zsírrétegre rakódik az izom?
Ez a megállapítás nem állja meg a helyét ebben a formában. A hiba ott szokott lenni, hogy erőfejlesztés céljából testépítő módszereket, gyakorlatokat és súlyokat(!) választanak a fogyni vágyók. A megfelelő súly, ismétlésszám, szériaszám megválasztásával nem lesz drasztikus az izomtömeg növekedése.


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X