Főoldal > AKTUÁLIS > Milyen betegség a nyiroködéma?

Milyen betegség a nyiroködéma?

0

Írta:

De nagyobb probléma, hogy ma hatásos kezelési módszerrel nem rendelkezünk még e betegséggel szemben. A nyiroködéma krónikusan fennálló betegség, a beteget állandó küzdelemre sarkallja, a terápiás próbálkozások általában nem sikeresek, és a betegség halálos kimenetelű. A nyiroködéma okai A zavar hátterében a nyirokkeringés működésének hibája áll, a szövet közötti folyadék abnormális módon felszaporodik, nagymolekulájú fehérjék […]

De nagyobb probléma, hogy ma hatásos kezelési módszerrel nem rendelkezünk még e betegséggel szemben.

A nyiroködéma krónikusan fennálló betegség, a beteget állandó küzdelemre sarkallja, a terápiás próbálkozások általában nem sikeresek, és a betegség halálos kimenetelű.

A nyiroködéma okai

A zavar hátterében a nyirokkeringés működésének hibája áll, a szövet közötti folyadék abnormális módon felszaporodik, nagymolekulájú fehérjék gyülemlenek fel ebben a folyadéktöbbletben. Ekkor látjuk igazán a nyirokrendszer, nyirokkeringés működését: a fehérjék, lipidek és folyadék visszaszívása a szövetek közötti térből, a vénás keringésbe.

Amerikai adatok szerint a limfödéma eléggé gyakori bizonyos beavatkozás után, mint pl. az emlőműtét + hónalji nyirokcsomók kiirtása: ebben a betegcsoportban akár 10-40%-os is lehet. Egyes (ritka) fertőzések is okoznak nyiroködémát, pl. a trópusokon honos filariasis.

odema2.jpg ()Betegségtípusok

Elsődleges limfödéma: veleszületett kórkép, születési rendellenességeken alpul, ritka, és az alsó végtagon mutatkozik.
L. praecox: a leggyakoribb, a születés és a 35. életév között jelenik meg, gyakran a serdülőkorban. Nőket 4x nagyobb arányban érinthet.
Másodlagos limfödéma: itt azonosítható az ok, a kiváltó tényező, pl.: az előbb említett emlőműtét, trópusi fertőző betegség, végtagi érbetegség és műtét, zsírleszívás, égés, rovarcsípés.

Tünetek

A betegek legjellemzőbb tünete a végtagi duzzanat, nyirokpangás, az enyhe állapottól egészen az életet veszélyeztető jelenségekig. Kezdődhet egyszerű végtagi aszimmetriával: az egyik láb vastagabbnak tűnik. Egyre nehezebbé válik az öltözködés, nem fér bele az illető korábbi ruhadarabjaiba. Komolyabb fáradtságérzés is kialakulhat: a járás nehézkessé, nehezítetté válásával. Ha hirtelen alakul ki, gyorsan fejlődik és fájdalommal jár, gyanítható a rosszindulatú (társ)betegség is.

Vizsgálatok

Általában a megtekintés, a klinikai kép alapján megállapítható a nyiroködéma megléte, de alkalmaznak egyes esetekben speciálisabb képalkotó eljárásokat:

– Doppler-ultrahang
CT és MRI
– Csak e betegek számára: limfangiográfia, limfoszcintigráfia

Kezelési lehetőségek

Hagyományos (konzervatív) kezelés
A kezelés célja a felhalmozódott fehérjék lehetséges eltávolítása, és az állapot szinten tartása – tehát ne romoljon. Egyes kezelési eljárások nehézkesek, időrablók, és szinte élethosszig kellene alkalmazni azokat.

– A bőrfelület alapos higiéniája (baktériumok eltávolítása, cellulitisz elleni küzdelem, kiegészítő antibiotikus kezelések)
– Lehetőség szerinti fogyás, a végtag emelten tartása, szoros ruházat kerülése
– Kompressziós harisnya viselése a nappal folyamán
– Pneumatikus pumpával végzett kezelés

Műtét

A műtét csak tünetjavító, tehát nem terápiás beavatkozás ez esetben. Általában fenntartják azok számára, akik egyéb terápiás módszerre nem reagálnak, illetve olyan súlyos a végtagi elváltozás, hogy teljesen lehetetlenné teszi a normál életvitelt.

Műtét után, kórházi kezelés után

4-6 héten át a kompressziós harisnyát éjjel-nappal kell viselni, majd ezután lehet visszatérni a csak nappali viselésre + éjszakai végtagemelésre.

Szövődmények, gondok

A krónikus nyiroködéma 10 éven belül okozhat nyirokrendszeri daganatos betegséget, kialakulhat mélyvénás trombózis, http://www.egeszsegkalauz.hu/erbetegsegek/nagyobb-figyelmet-a-melyvenas-trombozisnak-dvt-107384.html
esztétikai problémák, esetleg szükségessé válhat a végtag amputációja.

Forrás: Egészségkalauz

Fotó: Profimedia – Red Dot


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X